Labas, norėčiau šiek tiek supažindinti tave su keletu skirtingų būdų ir specialistų, kurie tam tikrais atvejais geriausiai atlieka savo misiją. Galbūt, jau esi girdėjęs apie juos, bet gali būti ir taip, jog tai buvo ne visiškai teisinga ir tiksli informacija, o gal net visuomenėje paplitę stereotipai.

Kada būtų naudinga kreiptis į psichologą/psichoterapeutą?

Į psichologo kabinetą žmonės ateina dėl įvairiausių priežasčių: vienišumas, pykčio priepuoliai, nepaaiškinamas liūdesys ar apatija, nerimas, priklausomybės. Tai gali būti ir situacijos, kuriose tiesiog nežinai kaip elgtis – pasikalbėjus su žmogumi, kuris tau nedalina patarimų, o padeda įsiklausyti į tavo paties mintis, norus ir jausmus, tie atsakymai dažnai ateina patys.

Kartais žmonės ateina vienam ar keliems kartams, paklausti – kaip bendrauti su artimaisiais, kaip atsipalaiduoti. Nors dažniau ateina kiek ilgesniam laikui, norėdami pažinti save geriau, suprasti, kodėl jaučiasi būtent taip. Pamažu atranda, kad jausmai neatsiranda iš niekur – tai yra mūsų reakcija į aplinką, nuspalvinta mūsų patirčių. Psichologas ar psichoterapeutas yra tarsi svečias tavo vidiniame pasaulyje. Jis padeda tau susitvarkyti savo vidinius namus, pamatyti pamirštus užkampius, atrasti jėgų tvarkytis savo gyvenimą taip, kad jame būtų gera gyventi.

 

Kada kalbėtis su draugu, o kada jau su psichologu?

Kalbėtis su draugais yra puiku – gali gauti paramos, pasijausti ne vienas. Tačiau jei nuolat kalbėsi jiems apie savo sunkumus, jie gali pasijusti išnaudojami arba bejėgiai, pasimesti, nežinoti, kaip tau padėti. Psichologas yra žmogus, kuris yra nešališkas ir pasiruošęs visą sesiją klausytis tavęs ir sutelkti dėmesį tik į tave, kad galėtų tau padėti. Taip pat, psichologo darbas reikalauja laikytis konfidencialumo: tai, ką pasakoji konsultacijose privalo likti tik tarp jūsų.

Gal bus ramiau žinoti, kad pokalbis su psichologu šiek tiek panašus į pokalbį su draugu. Psichologo kabinete gali kalbėti tai, ką nori ir taip, kaip nori. Tau nereikia stengtis būti kažkokiu kitokiu, pasitempusiu ar teisingu. Geriausia būti tiesiog savimi. Tikriausiai teko girdėti, kad psichologo kabinete žmonės verkia. Bet dar – psichologo kabinete žmonės ir daug juokiasi. Čia vyksta paprastas, gyvas pokalbis apie tave ir tavo gyvenimą su žmogumi, kuris priima tave tokį, koks esi.

 

Ar psichologas gali pažeisti konfidencialumą?

Jei psichologas laikosi etikos kodekso, jis privalo laikyti tavo paslaptį. Tačiau tais atvejais, kai gręsia pavojus tavo ar kieno nors kito gyvybei (pvz., savižudybės grėsmė), psichologui gali tekti pranešti apie grėsmę tavo artimiesiems ar medikams. Esant tokiai krizinei situacijai psichologas vis tiek negali pasakoti visko – tik tiek, kiek privaloma, kad užtikrintų tavo saugumą.

 

O gal užtenka paskaityti savipagalbos knygų?

Dabar iš tiesų yra daug puikių knygų ir kartais jų užtenka. Tačiau jei jauti norą pasikalbėti, jei neaišku, kas viduje, tikrai neverta kankintis ieškant atsakymų knygose, nes psichologinė pagalba gali būti greitesnė – juk ji orientuota būtent į tave. O jau vien išsikalbėjimas veikia pozityviai, padeda iškrauti slegiančias emocijas.

 

Kuo skiriasi psichologas, psichoterapeutas ir psichiatras ir kaip žinoti, pas ką eiti?

Psichiatras yra medicinos gydytojas, kuris išrašo vaistus. Vaistai dažniausiai reikalingi, kai sunku užmigti, kai visai nėra jėgų, ar nepavyksta susikaupti ir gyventi įprasto gyvenimo. Jis padeda greičiau susitvarkyti su simptomais. Kai kuriais atvejais vaistų pakanka, bet dažniausiai rekomenduojama spręsti problemą – dėl ko tie simptomai atsirado. Čia vieta kitiems specialistams. Kai kuriais atvejais vaistų neprireikia, kitais atvejais, pagalba be vaistų net negali vykti. Pavyzdžiui, sergant depresija, efektyviausia yra derinti vaistus su psichoterapija. Tuo tarpu, patyrus netektį, geriau veiks išsikalbėjimas ir „išsivėdinimas“ be vaistų.

Psichologas – tai 6 metų psichologijos studijas baigęs specialistas, kuris kalbasi su tavimi tam, kad kartu suprastumėte, ką gyvenime verta pataisyti. O kartais, kai taisyti nėra ko, jis būna kaip atrama, padedanti surasti būdų pasijusti geriau, ramiau. Padeda išmokti atsiverti apie savo sunkumus patikimiems žmonėms, atpažinti tinkamiausius tau būdus pasijusti geriau.

Psichoterapeutas – specialistas, turintis papildomą kvalifikaciją. Priklausomai nuo krypties, tai dažniausiai būna psichologas, psichiatras, socialinis darbuotojas ar slaugytojas, kuris papildomai mokėsi psichoterapijos. Šis specialistas naudoja specifinius įgūdžius ir technikas gydyti depresiją, nerimo ir kitus psichikos sutrikimus bei padeda siekti klientams gilesnių asmenybinių pokyčių, kurie reikalauja laiko. Kadangi yra įvairių psichoterapinių krypčių (pvz, psichodinaminė, geštalto, kognityvinė-elgesio, egzistencinė), verta pasikalbėti su specialistu jei nepatinka, kaip jis dirba. Tokiu atveju jis padės ir tau geriau suprasti, kokio specialisto reikia, ir pasiūlys tinkamą išsilavinimą turintį kolegą.

O aš esu Evelina Adakauskienė - klinikinė psichologė ir grupių psichoterapeutė. Tai reiškia, kad galiu būti tiek žmogus pokalbiui ir paramai, tiek padėti spręsti giluminius vidinius sunkumus, geriau pažinti save bei dirbti su nerimu, depresija, santykių sunkumais. Dirbu privačioje praktikoje su suaugusiais ir jaunais žmonėmis. Tai užtikrina ne tik konfidencialumą, bet ir anonimiškumą. Susitikime mano kabinete Ukmergėje (Vytauto g. 6) arba nuotoliu. Daugiau apie mane skaitykite čia: www.psichologo-konsultacija.eu

Arba susisiek konsultacijai elektroniniu paštu:

adakauskiene.e@gmail.com ; telefonu: 866262656.