Tradicinis – vakar, modernus rytoj

Projektai

Rugsėjo pradžioje dešimt jaunų ukmergiškių sulaukė tokios pat bendraamžių grupės iš Lenkijos, Bydgozcsc miesto. Projektas, finansuotas Lietuvos – Lenkijos jaunimo mainų fondo, šįkart buvo skirtas abiejų valstybių bendros kultūros, istorijos ir paveldo pažinimo skatinimui, įgyvendinant veiklas, skirtas Lietuvos ir Lenkijos valstybingumo šimtmečiams paminėti.

Netradiciniu būdu per pagrindines dvi temas – tarpkultūrinį dialogą ir liaudies meną – jaunus žmonės įtraukti inovatyviai „prisiliesti“ prie savo krašto liaudies muzikos tradicijų, turint tikslą tai pateikti jaunam žmogui patrauklia forma. Jaunimas savo kartai priimtinais būdais pasirinktus lietuvių/lenkų liaudiškos muzikos pavyzdžius analizavo, keitė į modernesnes fromas, kūrė šiuolaikines interpretacijas, susiejant tris meno rūšis – dainavimą, choreografiją bei miksavimą (etninių ir šiuolaikinių garso takelių suvedimą). Siekdami įgyvendinti savo pačių iškeltą idėją, jauni žmonės gilinosi į „vakar dienos“ ir „rytojaus“ muzikinių tradicijų simbiozę. Tradicinių dainų ir šokių elementus bei liaudiškų instrumentų skambesį panaudojo savo kūryboje. Projekto, paremto neformalaus ugdymo metodais, metu jauni žmonės išmoko dirbti tarptautinėje grupėje, daugiau sužinojo apie abiejų šalių liaudiškas tradicijas ir muziką, paminėjo savo šalių šimtmečius, tobulino kalbinius įgūdžius, keitėsi praktiniais įgūdžiais, reikalingais kūrybiniuose procesuose, grojant, dainuojant, kuriant muziką ar video reportažus, organizuojant renginį, įgavo puikios patirties renginių organizavimo/viešinimo srityje. Besibaigiant mainų savaitei visi kartu surengė koncertą prie Ukmergės piliakalnio. Pasirodymą pradėjo projekto dalyviai,apsirengę tautinius drabužius su abiejų valstybių vėliavomis. Choreografės Donatos parengti šokėjai pašoko „sumodernintus“ lietuvių ir lenkų liaudies šokius – „Kepurinę“, „Krakoviaką“ bei liaudišką polką, sumaniai pereinančią į svaigios salsos judesius. Dainininkų grupė sudainavo lenkišką „Hey, sokoly“ ir lietuvišką „Augo kieme klevelis“ bei bendrą, pačių sukurtą projekto himną trimis kalbomis. Jiems pritarė muzikantų grupė. Didžėjus Kristupas pademonstravo savo paruoštą muzikinę kompoziciją. Net prapliupęs lietus nesugadino visiems šventiškos nuotaikos!

Abiejų šalių grupių vadovai atliko moderatorių vaidmenį diskusijų metu, stebėjo grupės procesus aktyvaus darbo, kūrybinių užsiėmimų metu. Kiekvienos dienos pabaigoje vertindami besibaigiančią dieną, veiklas, savo įsitraukimą į jas, nuotaikas, jausmus, kaip jautėsi grupėje, ką naujo sužinojo, išmoko – fiksuotame plote dalyviai „audė“ dienos emocijas/išgyvenimus/patyrimus/išmokimus/būsenas. Kasdien juosta buvo papildoma spalvomis, formomis, ornamentais, simboliais – „priaudžiama“ po papildomą plotą kol mainų pabaigoje ji tapo ilga, marga, simboliais ir tik patiems jaunuoliams suprantamais ženklais „nupinta“ tautinė juosta. Viena diena buvo skirta išvykai į Rumšiškių liaudies buities muziejų. Dalyvauta edukaciniame užsiėmime „Kai … buvau, jaunimėlin ėjau“. Muziejaus darbuotoja, dėvinti tautinį kostiumą, pasitiko visus senovinės sodybos kieme su duona ir druska. Pakvietusi užeiti ir susėsti visiems už stalo (pagal to meto taisykles), papasakojo daug įdomaus. Kada prasideda ir baigiasi jaunystė? Ar vienodai į šį laikotarpį prosenelių laikais įžengdavo vaikinai ir merginos? Kaip tampama jaunimo bendruomenės nariu? Jaunimas praktiškai išbandė kaip anksčiau buvo rengiamasi vestuvėms. Lietuvaitė Vanesa tapo nuotaka, o lenkas Radek – jaunikiu. Grįžtant aplankytas Kaunas. Kultūriniuose Lietuvos ir Lenkijos vakaruose projekto dalyviai pristatė savo šalies kultūrinį muzikinį paveldą – liaudiškos muzikos festivalius, dainų šventes, konkursus, varžytuves, TV laidas, šokių dienas, atributiką, simbolius, tradicinius patiekalus/gėrimus ir pan. Pasidalinta pavyzdžiais savo šalyse – kaip folkloras, etnomenas, tautinis muzikinis/choreografinis paveldas patraukliai pateikiamas jaunimui. Paskutinis mainų vakaras skirtas muzikiniams „Grammy“ apdovanojimams – organizatoriai nominavo dalyvius, posakius, poelgius, situacijas ir vakarėlio metu įteikė šmaikščius apdovanojimus „Ponui naudingąjam“, „Miegančiąjai gražuolei“, „Panelei vertėjai“, „Keistam judesiui“ ir kitiems.

     Abiejų šalių jaunimas išsiskyrė tvirtai tikėdamas, jog dar ne kartą susitiks panašiuose projektuose.

dav

dav

dav

dav

sdr

dav

dav

dav

 

 

Me. You. Personality

Projektai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Europai nusiųsta žinutė: lietuviai draugiški, linksmi, smalsūs, atviri kitoms kultūroms. Galime drąsiai teigti, jog su tokiomis ar panašiomis mintimis į savo namus grįžo Maltos, Portugalijos, Italijos ir Latvijos jaunuoliai, 7 dienas dalyvavę Erasmus+ programos jaunimo mainų projekte ‚,Me. You. Personality“ (liet. „Aš. Tu. Asmenybė‘‘) Smardės kaimelyje netoli Jūrmalos, Latvijoje. Nors lietuvių grupė prieš projektą nebuvo artimai susipažinę ir jaunuoliai iš Plungės ir Ukmergės susitiko tik Latvijos sostinėje, tai nesutrukdė suburti darnios bei draugiškos komandos.

Šio projekto metu jaunimas kartu su kitų Europos šalių jaunimu dirbo, siekdami pažinti save, mokėsi dirbti komandose bei komunikuoti su bendraamžiais, analizavo save ir savo savivertės formavimą.

Jaunimo laisvalaikio centras, sulaukęs partnerių – Jūrmalos jaunimo iniciatyvų centro – kvietimo mielai sutiko prisijungti. Nenusivylėme. Diskusijos, aktyvūs žaidimai, kūrybinės užduotys bei kitos veiklos kasdien užėmė didžiąją dienos dalį. Projekto sumanytojai buvo paruošę nemažai praktinių užduočių, padėjusių sustiprinti komandę veiklą, kūrybiškumą, loginį ir strateginį mąstymą. Veiklos netrūko ir vakarais. Jaunimas turėjo galimybę pasimėgauti sauna bei atsigaivinti netoliese esančiame ežerėlyje. Degant laužui netilo gitaros garsai ir nuoširdus juokas.

Kiekvieną vakarą jauni žmonės iš skirtingų Europos šalių pristatė savo krašto kultūrą, tradicijas,  pasakojo apie savo šalies papročius švenčiant įvairias tradicines šventes ir simbolius, naudojamus tų švenčių metu. Svarbus vakaro akcentas – nacionalinių patiekalų, gėrimų, užkandžių stalas, prie kurio to vakaro šeimininkai pasakojo apie ragaujamą maistą, specifinį skonį, paskirtį, gaminimo tradicijas. Lietuvių liaudies šokiai „Oira“ bei „Kepė močia blynus“, šokami įvairių tautų jaunimo, pavyko itin puikiai!

Viena diena projekte buvo skirta pažintinei išvykai į Rygą. Jau susidraugavusi įvairiatautė kompanija turėjo „darbo“ tyrinėjant Latvijos sostinę. Mažesnės grupelės gavo linksmų ir įdomių organizatorių užduočių: sudainuoti latvių liaudies dainą „Pūt vejini“, surasti Janį ir Anną, apkabinti gatvėje sutiktus žmones, išradingai nusifotografuoti prie įžymių pastatų, sužinoti, kiek pagrindiniame Rygos turguje kainuoja obuoliai.. O kiek smagių emocijų sukėlė  Domo katedros aikštėje išsirikiavę 149 dvimetriniai, skirtingų šalių simbolika dekoruoti lokiai. Šie tarptautinės, po pasaulį keliaujančios parodos „United Buddy Bears“ eksponatai – Vokietijos dovana šiemet savo valstybingumo šimtmetį švenčiančiai Latvijai.

Iš Latvijos išvykome patenkinti savo indėliu projekte. Ukmergiškiai ir plungiškiai dar ilgai prisimins susibūrimą prie laužo paskutinį vakarą, drauge keptas dešreles, žaistus žaidimus, dainas, įspūdžius, palinkėjimus, rašytus ant rankų, ir pažadus vieni kitiems, jog dar susitiks kituose projektuose. Vakaroję iki ryto, be miego, susikrovę lagaminus, su šypsenomis veiduose  grįžome namo.

 

 

 

 

DIRBSIU SAVO MIESTE

Projektai
Šiandien pramonė Ukmergėje diktuoja darbininkiškų kvalifikacijų specialistų poreikį. Turime sparčiai atsigaunančią metalo, medienos apdirbimo, siuvimo pramonę, tvirtai ant kojų besistojantį paslaugų sektorių. Tačiau įmonės skundžiasi kvalifikuotų darbuotojų stygiumi, o jauni ukmergiškiai sunkiai integruojasi vietinėje darbo rinkoje. Jaunimo laisvalaikio centras (JLC) ir Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų Ukmergės filialas vykdo projektą „Dirbsiu savo mieste“. Šio projekto tikslas – skatinti moksleivius išbandyti darbininkiškas profesijas vietos pramonės įmonėse bei verslininkų ir besidominčių nuosavo verslo kūrimu jaunuolių bendradarbiavimą.
Projekte dalyvavo abiejų Ukmergės miesto gimnazijų, Veprių pagrindinės mokyklos ir Želvos gimnazijos vyresniųjų klasių mokiniai, spalį ir lapkritį turėję galimybes „pasimatuoti“ juos dominančias darbininkiškas profesijas. Moksleiviai rinkosi praktinius užsiėmimus įvairiose Ukmergės įmonėse/įstaigose. Medienos gamybos praktikos įgavo UAB „Stradivarijai“, metalo apdirbimo – UAB „Ukmergės staklės“, automobilių remonto subtilybių mokėsi UAB „Aljuva“. Sukirpimo, siuvimo, gaminio apdailos praktikai jaunuolius sutiko priimti AB „Vilkma“. Taip pat dalis norinčiųjų save išbandė padavėjo/s pozicijoje – mokėsi serviravimo, bendravimo su klientais paslapčių dviejose maitinimo įstaigose – UAB „Agjogika“ bei UAB „Ecomada“. Aktyviausi jaunuoliai, kurie savo karjerą planuoja viešojo administravimo sektoriuje, lankėsi Ukmergės rajono savivaldybės administracijos skyriuose. Želvos gimnazistai ir Veprių moksleiviai pavežėti nuo mokyklos iki priimančios įmonės ir atgal iki namų. Taip pat dalyviai kasdien pietavo „Piliakalnio“ kavinėje.
Jaunimo laisvalaikio centras dėkoja visų minėtų įmonių vadovams bei darbuotojams, priėmusiems projekto dalyvius trumpai praktikai ir leidusiems jaunuoliams gyvai „pasimatuoti profesiją“. Tikimasi, kad šis projektas nors maža dalimi pagelbėjo mokiniams apsispręsti dėl jų ateities profesijos pasirinkimo, įvertinti pasirinktos specialybės privalumus ir trūkumus ar net suprasti, jog kažkurios profesijos jie tikrai nepasirinks. Savo ruožtu, tai puikus būdas ir darbdaviams susipažinti su jaunimo poreikiais, galimomis jų motyvavimo priemonėmis.

NEzombėk – Jaunimas už vaikystę be smurto!

Projektai

Visuotinai pripažįstama, kad smurtas artimoje aplinkoje yra dažnai užslėptas reiškinys, nors iš atliekamų viešosios nuomonės tyrimų galima daryti atsargias prielaidas, kad padėtis labai pamažu, tačiau gali gerėti. Svarbu kuo plačiau ir prieinamiau skleisti informaciją, skatinti susimąstyti, žinant apie smurto atvejus – netylėti, informuoti atitinkamas institucijas, padėti nukentėjusiesiems.

Lapkričio 9-ąją vykęs jaunimo festivalis „NEzombėk“ tą ir akcentavo. Bent vienai dienai ištrūkę iš televizijos, telefonų bei socialinių tinklų pinklių, jaunimą išėjo viešai pasisakyti, jog nori būti saugūs bei pasisako prieš smurtą.  Gimnazijose plito „zombių virusas“ Renginys prasidėjo nuo 13 val. Ukmergės Jono Basanavičiaus, Ukmergės Antano Smetonos gimnazijose bei Ukmergės technologijų ir verslo mokykloje, kuomet mokyklose pradėjo plisti „zombių užkratas“. Profesionalių visažisčių pagalba Ukmergės jaunimas virto gyvais numirėliais. Gimnazijose buvo laukiami ne tik jų auklėtiniai, bet ir moksleiviai iš kitų miesto ar rajono mokyklų. Visažistės padėjo visiems norintiems pasidaryti „zombišką“ makiažą, kuris tarsi skelbė – nenoriu patirti smurtą, nenoriu atrodyti taip!, sužalotu veidu, sumušimais, mėlynėmis ir žaizdomis ir nenoriu, jog mano draugai, šeimos nariai taip atrodytų.
Tarpinė stotelė tarp renginio pradžios ir baigiamosios dalies „jauniesiems zombiams“ buvo Ukmergės kultūros centras, kuriame jų jau laukė įsikūrusi „Organizacijų mugė“ bei buvo atverta socialinės fotosesijos erdvė. Mugėje dalyvavo ukmergiškių jaunimo organizacijos.
Festivalio organizatoriai renginio dalyviams paruošė dar vieną staigmeną. Renginio „NEzombėk“ pabaigą vainikavo nemokamas koncertas, kurio svečiai – Rolandas Mackevičius ir Ignas Lelys. Visi eitynių dalyviai, užsiregistravę skelbtame puslapyje pasipuošė VIP apyrankėmis, kurios suteikė galimybę visą koncertą stebėti iš Ukmergės technologų ir verslo mokyklos sporto salėje esančių balkonų. Kita organizatorių staigmena laukė koncerto metu. Nuotraukos, fotografuotos per visą dieną prie miesto centre esančio užrašo „#NEZOMBEK“ ir įkeltos į socialinį tinklą „Instagram“ su žyme „NEZOMBEK“, buvo rodomos didžiuliame ekrane ant sienos.
Organizatoriai planuoja, jog festivalis „NEzombėk“ taps tradiciniu ir kitais metais tikisi sulaukti ne vien Ukmergės jaunimo dėmesio, bet ir svečių iš kitų miestų.

raides eisena ltv gera grazi visazistes 23316463_267628350428124_8483010729935607277_n 23316500_267627717094854_8560364848404707330_n

 

 

STEP FORWARD – INTERCULTURAL LEARNING ON GENDER EQUALITY

Projektai

Žingsnis į priekį. Vengrija. Holloko etnografinis kaimas-muziejus, bet ne apleistas, o iki šiol gyvenamas, įrašytas į Unesco paveldo sąrašą, įsikūręs apie 100 km į šiaurės rytus nuo sostinės Budapešto. Partneriai – Bulgarija, Čekija, Italija, Lietuva, Lenkija, Ispanija ir Vengrija. Projekto metu aptariamos temos daro didelę įtaką visuomenės raidai – lyčių vaidmenys, stereotipai, LGBTQI+ problemos, nesuderinamos su pagarba žmogaus teisėms ir demokratinės visuomenės samprata.
Projektu siekta skatinti aktyvų piliečių dalyvavimą, socialinę įtrauktį ir solidarumą, kovoti su diskriminacija, didinti lygias galimybes, sąmoningai naudoti žiniasklaidą, ugdyti jaunų žmonių tarpkultūrinį jautrumą, ugdyti gebėjimus, didinti informuotumą ir neformalųjį bei savaiminį mokymąsi, skatinti Europos Sąjungos judumo projektus ir taip didinti šių jaunų žmonių integraciją į darbo rinką.

5 ukmergiškių grupė projekte – pati linksmiausia, muzikaliausia, išradingiausia, garsiausia, draugiškiausia.. Tikrai! Pažiūrėkit foto.. 🙂

visi spalvos prisistatymas buda castle dalyvaujam holl opera style valgom rock style holloko castle bob marley style

Mobile Youth Work

Projektai

Labai gerai kai į jaunimo centrus ateina jaunimas. Bet ką daryti, kai jaunimas nori, bet neturi galimybės atkeliauti iki tokio centro? Nepameskit šypsenų – atsirado būdai šiai situacijai pakeisti. Mobilus jaunimo darbuotojas (vienas ar keli žmonės) galėtų atkeliauti į nuošalesnes gyvenvietes ir suteikti galimybę jaunam žmogui būti jaunimo centro dalimi 🙂  Rugsėjo 3 dieną Daugirdiškėse prasidėję tarptautiniai mokymai apie mobilų darbą į mokymus surinko dvidešimt penkis jaunimo darbuotojus iš penkių skirtingų šalių. Aštuonias dienas JLC jaunimo darbuotojas Tautvydas kartu su kitais dalyviais mokėsi kaip tapti ne tik nuostabiais jaunimo darbuotojais, bet ir gilinosi į tai, kaip galėtų atlikti savo darbą mobiliu būdu. Mokymų vadovai – lietuviai ir norvegai – kalbėjo apie jaunimo darbuotojams reikalingas kompetencijas, taikydami linksmus bei įdomius mokymo būdus, vyko diskusijos ir dialogai apie atvirąjį darbą, kaimiškųjų bendruomenių ypatumus, įvairias strategijas kaip dirbti mobilų darbą. Mokymams pasibaigus visi išsiskirstė pilni ryžto padėti jaunimui, kuriam sunku gauti jaunimo centro paslaugas.
FB_IMG_1504719363250 IMG_20170903_164709 IMG_20170904_164803 IMG_20170910_184616 IMG_20170910_184648 received_1374071319328776

Tarptautiniai jaunimo mainai „StART“

Projektai

Keturiasdešimt jaunų žmonių padalinti iš dešimties dienų – lygu keturios Europos šalys. Pridėjus tūkstantį šypsenų, kelis šimtus apsikabinimų, turbūt milijoną angliškų žodžių gautume tarptautinį jaunimo mainų projektą Ukmergėje „StART“. Štai tokia aritmetika Jaunimo laisvalaikio centras gyveno antrojo vasaros mėnesio viduryje..  Kodėl START? Nes tai street (liet. „gatvė“) ir art (liet.“menas“) – gatvės menas. Gatvės meno idėjos suvienyti jauni žmonės iš Lietuvos, Vokietijos, Ispanijos ir Italijos atvyko į Ukmergę ir įstraukė į jiems taip artimas ir masinančias gatvės kultūros veiklas, organizuotas Jaunimo laisvalaikio centro rūpesčiu. Daug šokių, daug muzikos, spalvų, dainų, naujų pažinčių, idėjų ateičiai.. „StART“ projekto tikslas – per jaunų žmonių aktyvų pilietiškumą ir šiuolaikinę jų kultūrą, skatinti skirtingų šalių ir amžiaus kartų kultūrų dialogą, socialinę įtrauktį ir solidarumą. Jaunimas iš skirtingų šalių susipažino ir pristatė savo gatvės meno kultūrą atvirame tarptautiniame vakare, kuriame dalyvavo ir vietos visuomenės nariai, suorganizavo ir įgyvendino projekto rezultatų pristatymo renginį, viešino savo piešinius, muzikinius numerius bei sukurtus gatvės šokius. O  grįžę į savo bendruomenes Vokietijoje, Italijoje ir Ispanijoje – tęs pradėtą veiklą.

v_ggg002-17102 19905119_1614072551946576_834445037803665249_n 20046308_1614073031946528_8987921126645724388_n 20246136_10213296022815971_8036168206627857598_n 20258250_10213296116618316_5401376813646654252_n 20264906_10213296141018926_843568370556701346_n 20293041_10213296116738319_4555738658440264467_n IMG-20170729-WA0045 v_ppp004-17130 DSC_0222 20170719_130736

SMEGI – „Sharing methods, growing ideas“

Projektai

Pasidalijimas patirtimi, įrankiai darbe su jaunimu, praktiniai užsiėmimai Italijos jaunimo bei socializacijos centruose – tokias projekto veiklas siūlė italai JLC partneriai. Nuostabi kelionė po Italiją, Pompėjos istorija, šaunūs bendraminčiai iš Serbijos, Rumunijos, Lenkijos, Prancūzijos, nauji kontaktai/idėjos/planai ir net lektorius Frančesko, metus savanoriavęs Lietuvoje!! Grįžome pavargę, bet naudingai ir smagiai praleidę laiką!

E F D B A C

N.E.M.O.

Projektai

Tarptautiniai jaunimo mainai „Žuviukas N.E.M.O. – Gamtos ir aplinkos pažinimas“. Tai 8 dienų veikla, kurioje susitiko Ispanijos, Lietuvos, Italijos, Lenkijos, Kroatijos, Turkijos, Vokietijos ir Graikijos jaunimo grupės. Su pagrindiniu šūkiu „sveikas protas sveikame kūne“ dalyviai turėjo galimybę gyventi arti gamtos, atpažinti ir nustatyti jų poreikį gerovei ir sužinoti, kaip laikytis sveiko gyvenimo būdo per patirtinį procesą „Lauko švietimas“.

1 2

3 4

 

Meet the Utility Of ERASMOBILITY!

Projektai

Jaunimo laisvalaikio centro darbuotojai darbuotojai savaitę praleido Graikijoje Erasmus+ organizuojamuose mokymuose jaunimo darbuotojams „Meet the Utility Of ERASMOBILITY“. Iš viso dalyvavo 32 jaunimo darbuotojai iš 8 Europos (ir ne tik) valstybių. Mokymu metu dalyviai teorinių žinių apie Erasmus+ ir turėjo galimybę tas žinias pritaikyti praktikoje rašant projektus. Taip pat kalbėta įvairiomis temomis apie darbą su jaunimu, dalintasi skirtingomis patirtimis.

934086_1483925128291524_3798812368542854120_n 14632929_1483923948291642_9009605595388764893_n 14632999_1483923371625033_6336857630586848734_n 14900592_1483926568291380_6248462056896931398_n 14937385_1483925324958171_1054143499928358022_n 14947649_1483925554958148_2257138424424706296_n