Jaunimo darbuotojų susitikimas Ukmergėje

Renginiai

Vykdydamas AJC programą „Senas stogas, nauji batai“ Jaunimo laisvalaikio centras kovo 27 d. organizavo jaunimo centrų ir erdvių atstovų susitikimą. Į svečius atvyko Širvintų jaunimo erdvės darbuotoja bei jaunimo reikalų koordinatorė, darbuotoja iš Leliūnų jaunimo erdvės Anykščių rajone ir Jonavos jaunimo erdvės atstovės.

Susitikimo metu buvo aptartos Jaunimo centrams ir erdvėms rūpimos problemos, pasidžiaugta pasiekimais ir pasidalinta ateities vizijomis. Jaunimo darbuotojai pristatė savo centrus ir erdves, papasakojo kokiomis kasdienėmis veiklomis užsiima, pasidalino vasaros planais. Dalyviai aptarė kylančius iššūkius dirbant šį darbą, pasidalino patirtimi kaip įveikti darbe kylančius sunkumus: kaip į centrą/erdvę pritraukti jaunimą, kaip viešinti vykdomas veiklas ir jas padaryti patrauklesnes jaunąjai auditorijai. Susitikimo metu kilo idėja, kad ne tik darbuotojai turėtų susitikti ir kalbėtis apie darbą, projektus ir veiklas, bet tuo pačiu įtraukti ir erdves lankančius jaunuolius, organizuoti piknikus, nakvynes, sporto žaidimus ir kitas veiklas. Jaunimo darbuotojai pastebi, kad jaunuoliai noriai bendrauja su kitų miestų jaunimu, trokšta bendrų užsiėmimų, naujų pažinčių ir jiems smagu turėti draugų kitame mieste.

Po šio susitikimo darkart įsitikinta, kad bendradarbiavimas yra labai svarbus. Jaunimo laisvalaikio centras būtinai surengs dar ne vieną kaimyninių miestų jaunimo centrų ir erdvių susitikimą iki programos vykdymo pabaigos. Tikimasi, jog panašias įdėjas palaikys ir kitų miestų jaunimo centrai ir norės bendradarbiauti ir draugauti.

“My life- my time”

Projektai

Jaunimo laisvalaikio centro darbuotoja Renata ir 4 jaunuoliai- 2019 m. kovo 14-22 d. Pakozd miestelyje, Vengrijoje, kartu su jaunimu iš 6 šalių –Vengrijos, Bulgarijos, Graikijos, Lenkijos, Maltos, Italijos- dalyvavo vengrų organizuojamame programos Erasmus+ tarptautinių jaunimo mainų projekte „My life-my time“ („Mano gyvenimas- mano laikas“). Projekto pagrindinė tema – asmens laiko planavimas, darbo paieška/darbo keitimas pristatant savo CV darbdaviui, bedarbystės mažinimas. Buvo kalbama apie asmenines svajones, jų įgyvendinimą; kiekviena šalis pristatė bedarbystės statistiką, kalbėjo apie galimybes įsidarbinti savo svajonių darbe; kokio atlyginimo galima tikėtis. Paliesta aktuali tema apie karjeros siekimą auginant vaikus –ar įmanoma suderinti ir šeimą ,ir darbą. Buvo skaičiuojamos asmens mėnesio pragyvenimo išlaidos, kokie gaunami vidutiniai atlyginimai- labiausiai nustebino Bulgarija, kurioje vidutinis darbo užmokestis atskaičius mokesčius yra 280 eur, todėl žmonės priversti dirbti dviejuose darbuose! Bet bedarbystė šioje šalyje siekia tik apie 3 proc. (Lietuvoje apie 8 proc.). Mišrių komandų formavimui ir jų stiprinimui buvo pasirinktas irklavimas kanojomis; saulėtas rytas praleistas šalia esančiame Ingoko parke, lipant į kalnus ir bendrai medituojant kalno viršūnėje. Finalinę dieną, Székesfehérvár miesto centro aikštėje, projektas buvo pristatytas „flashmobu“-šokant bendrą šokį pagal “Nosa Nosa Asi voce Me mata” , akcija „free hugs“ („nemokami apkabinimai“), pozityvių žinučių dalinimu miesto praeiviams. Po pravestos akcijos, dalyviai turėjo laisvo laiko mieste- dauguma bendravo tarpusavyje kavinėje, ragavo vengriško maisto, keitėsi kontaktais ir dalinosi ateities planais.

JLC direktorė moderavo jaunimo darbo grupės veiklą Jonavoje

Renginiai
    Jonavos „Apskritojo stalo“ biuro kvietimu direktorė Daiva vyko į renginį „Apskritalizacija + Jaunimas savivaldoje: KAS TOLIAU?“. Trijų dienų renginys organizuotas Lietuvos apskritų stalų bei labdaros ir paramos fondo „Jauniems“.

 

Pirmąją dieną jauni žmonės rinkosi darbo grupę pagal temą, kuri jiems atrodė aktualiausia. JLC direktorė moderavo jų darbą ir diskusijas apie jaunimo erdves, jų poreikį įvairiuose Lietuvos miestuose. Įvairioms jaunimo organizacijoms priklausantys jauni žmonės iš Kauno, Marijampolės, Šiaulių, Klaipėdos, Rokiškio, Jonavos ieškojo „drakonų“, trukdančių jaunimui veikti, numatė pirmuosius žingsnius, reikalingus įsirengti erdves/patalpas veikloms, diskutavo apie jaunimo situaciją savo miestuose.

 

 

Savanorių alėjoje – trečiasis medelis

Renginiai

JLC turi tradiciją – kasmet savanoriai (buvę ir esami) susitinka vėlų rudenį ir pasodina po medelį, taip formuodami alėją. Smagu pasibūti bendraminčių būryje, pasidalinti prisiminimais apie nuveiktus darbus savanoriaujant, pakalbėti apie naujus planus ir idėjas.

Savanorių alėja dar kukli, trys medeliai, tačiau sodinti ir prižiūrėti rūpestingai džiugins dar ne vieną kartą, pasirengusią geriems darbams. 

Ateis šventė ir į mūsų kiemą

Projektai

Jaunimo laisvalaikio centras dalyvavo UAB „MAXIMA“ rengtame konkurse „Mes – bendruomenė“ ir tapo vienu iš 8 nugalėtoju. Įsteigto prizo vertė 7000 eurų. Prie UAB „MAXIMA“ paramos, 3000 eurų prisidėjo ir Ukmergės rajono savivaldybė. Už gautas lėšas Jaunimo centras sutvarkė pastato vidinį kiemelį ir jį pritaikė bendruomenės reikmėms.

Kieme buvo įrengtas alpinariumas, nugriauta sena pavėsinė ir jos vietoje pastatyta nauja, didesnė pavėsinė – scena, kuri atitinka visos bendruomenės poreikius. Įrengti nauji takeliai, atnaujinti apgriuvę kiemo statiniai, pastatytos šiukšliadėžės. Sutavarkytoje erdvėje bus saugu ir patogu pasistatyti naujai įsigytus stalus, kėdes ir sėdmaišius, pasikabinti hamakus. Visi projekto metu įsigyti daiktai puikiai pasitarnaus visos bendruomenės poreikiams.

Atnaujinimo darbai, prasidėję dar vasarą, buvo baigti lapkritį, kuomet ir surengta kiemelio atidarymo šventė, sukvietusi visą bendruomenę.  Į iškilmingą raudonojo kaspino kirpimo ceremoniją atvyko ir Ukmergės „MAXIMOS“ direktorė Renata Takarevičienė. Po pavėsinės – scenos atidarymo, visi bendruomenės nariai ir šventės svečiai susirinko JLC patalpose, kur skambėjo sveikinimo kalbos ir padėkos žodžiai. Buvo vaišinamasi arbata ir užkandžiais, dalinamasi ateities vizijomis. Prisistatė ir patys mažiausi bendruomenės nariai – šokdami šokį, ir senjorai, kurie paruošė nuotaikingą spektaklį.

Pagaliau ir į mūsų kiemą atėjo šventė!

,, Map of myself to find my future’’

Projektai

Spalio pabaigoje lietuvaičiai – Ieva, Dovilė, Julius, Simas ir grupės vadovė Daiva – dalyvavo tarptautiniame jaunimo mainų projekte „Savo ateities pažinimo žemėlapis“ (angl. ,, Map of myself to find my future’’), kuriame 9 dienas kartu su kitų šalių (Italijos, Graikijos, Rumunijos, Ispanijos bei Prancūzijos) jaunuoliais vykdė įvairias veiklas, diskutavo projekto temos klausimais.

Projekto tikslas – per neformalaus švietimo veiklas ne tik paaiškinti ,,Soft skills’’ sąvoką, bet ir sudaryti sąlygas jauniems europiečiams savarankiškai nusistatyti savo įgūdžius bei vertinimo priemones. Juk jauni žmonės turėtų būti labiau pasirengę atitikti darbo rinkos poreikius. Daug ir intesyviai dirbta šiomis temomis, diskutuota bei praktiškai pritaikyta.

Laisvu laiku lietuvių grupė keliavo po Neapolio senamiestį, degustavo picas (juk Neapolis – picų sostinė), aplankė Pompėjos griūvėsius bei Vezuvijaus viršukalnę, išvaikščiojo Salerno miestelio skersgatvius ieškodami botanikos sodo bei kopė į aukščiausią piliakalnį, nuo kurio grožėjosi Tirėnų jūros ramybe.

Kartu su kitų šalių jaunimu vakarojo žaisdami, muzikuodami bei šokdami ar tiesiog pasidalindami savo tradicijomis, hobiais.

Projekto šeimininkai, italai, ketina sekančiais metais apsilankyti Lietuvoje ir galbūt dar kartą susitikti su lietuvių grupės nariais.

„Inside the web“

Projektai

Internetas, atsiradęs kasdieniniame gyvenime, mums neša ne tik naudą, bet ir pavojų. Praleisdami didesniąją savo laiko dalį socialiniuose puslapiuose , pvz Facebook, Instagram ir kt., komentuodami forumuose, dalindamiesi video, nuotraukomis, išgyvenimais, džiaugsmais- mes į savo pasaulį įsileidžiame ir pažįstamus, ir nepažįstamus žmones. Gaila, bet tarp jų atsiranda tokių, kurių tikslas yra kritikuoti, pasijuokti, įskaudinti tuos, kurie atrodo jiems kitokie nei jie patys. Todėl plinta reiškinys kaip „cyberbullying“ (patyčios virtualiame pasaulyje), kai žmogus susigalvojęs vardą arba atvirai savo vardu skleidžia patyčias, įžeidžiančius komentarus, skatina neapykantą ir jaučiasi drąsiai tai darydamas. Būdamas „nematomu“ (kai nėra tiesioginio tarpusavio bendravimo- akių kontakto, kūno kalbos), jis neatsako už būsimas neigiamas pasekmes aplinkiniams.

Jaunimo laisvalaikio centro darbuotoja Renata ir 4 jaunuoliai- 2018 m. spalio 1- 9 d. Pakozd miestelyje, Vengrijoje, kartu su jaunimu iš 4 šalių –Vengrijos, Ispanijos, Maltos, Čekijos- dalyvavo vengrų organizuojamame programos Erasmus+ tarptautinių jaunimo mainų projekte „Inside the web“ („Tinklo viduje“). Projekto pagrindinė tema – interneto teigiama/neigiama įtaka jaunimui. Buvo kalbama apie pagalbos priemones  tiems, kurie patyrė patyčias ne tik virtualiame, bet ir realiame gyvenime, ieškoma būdų kaip apsisaugoti nuo neigiamų „komentatorių“, kaip kovoti su plintančia neapykanta aplinkiniams. Projekto dalyviai dalinosi savo gyvenimiškomis patirtimis, nuomonėmis kaip stiprinti jaunimo socialinius įgūdžius, kad jie skirtų kuo daugiau laiko prasmingoms veikloms kasdienybėje ir kuo mažiau laiko praleistų internete.

Finalinę dieną, Székesfehérvár miesto centro aikštėje, projektas buvo pristatytas „flashmobu“ , akcija „free hugs“ („nemokami apkabinimai“), pozityvių žinučių dalinimu miesto praeiviams, iš kurių dauguma šypsojosi ir klausinėjo apie projektą. Po pravestos akcijos, dalyviai turėjo laisvo laiko- galėjo apžiūrėti įžymias miesto vietas, pasivaikščioti po senamiestį, kavinėje paragauti vengriško maisto.

Atsisveikindami oro uoste, dauguma braukė ašaras, nes jautri tema sujungė 28 dalyvius iš skirtingų šalių. Vieni kitiems linkėjo išlikti stipriems, skleisti pozityvą aplinkiniams ir palaikyti tarpusavio ryšį.

https://drive.google.com/file/d/1ZMjz50lHJvULK4bhtYpQqAFaB6tntsgU/view?fbclid=IwAR1-aR9eTp6kN3DA740vsiKv8eVZDphbq4VJs4K6Xs5YFTGSHbFdIubZUug

 

SENAS STOGAS, NAUJI BATAI

Kas vyksta?

    Dešimtąjį gimtadienį atšventęs Jaunimo laisvalaikio centras čia besilankančių jaunuolių akimis atrodo „senas“, o darbuotojų požiūriu tas epitetas traktuojamas kaip „patikimas ir patyręs“. Vis didėjantis lankytojų srautas ateina tarsi su „naujais batais“, atsinešdamas ne tik naujas idėjas, siekius, norą veikti, tačiau ir naujas individualias problemas, savo stilių, požiūrį, taip skatindamas jaunimo darbuotojus priimti naujus iššūkius.

    Atvirų jaunimo centrų (AJC) programa „Senas stogas – nauji batai“ skirta atviram darbui vykdyti, įtraukiant ir mažiau motyvuotą ir (ar) atskirtį savo socialinėje aplinkoje išgyvenantį jaunimą. Siekiama suteikti jauniems žmonėms galimybes prasmingiau praleisti laisvalaikį, motyvuoti aktyviai veiklai, savirealizacijai ir saviugdai, sudaryti sąlygas buitinių, socialinių savarankiškumo įgūdžių formavimui. Būtent toks yra ir šios programos tikslas.

Vykdydami šią programą jau įveikėme ne vieną nusimatytą veiklą: teniso turnyrai, stalo žaidimai, užsiėmimai virtuvėje, tinklinio varžybos, muzikavimas studijoje, filmų vakarai ir kiti kasdieniai užsiėmimai. Stengdamiesi paįvairinti rutiną, šioje programoje nusimatėme naujų, dar centre nevykdytų veiklų, tokių kaip: JLC atviras 24 val., kai jaunuoliai visą parą yra laukiami centre, išvykos į kitų miestų Jaunimo centrus su paruošta prisistatymo programa, lankytojams organizuojamos savęs pažinimo popietės, įrengtos auto/moto dirbtuvės. Taip pat nepamirštame dalyvauti socialinėse bei reklaminėse akcijose: „Diena be automobilio“, draugo diena, savanorystės diena ir kt.

   Iki šių metų pabaigos JLC dar planuoja įgyvendinti ne vieną veiklą. Lapkričio mėnesį dalyvausime jau antrus metus rengiamame jaunimo festivalyje „NEzombėk“, bus surengta sporto šventė „Mes mėgstam judint“. Su centro lankytojais ir savanoriais planuosime pramogines išvykas, vykdysime protmūšių ciklą. O ką su jaunuoliais veiksime kiekvieną dieną? Ogi bandysime užkariauti pasaulį!

Tradicinis – vakar, modernus rytoj

Projektai

Rugsėjo pradžioje dešimt jaunų ukmergiškių sulaukė tokios pat bendraamžių grupės iš Lenkijos, Bydgozcsc miesto. Projektas, finansuotas Lietuvos – Lenkijos jaunimo mainų fondo, šįkart buvo skirtas abiejų valstybių bendros kultūros, istorijos ir paveldo pažinimo skatinimui, įgyvendinant veiklas, skirtas Lietuvos ir Lenkijos valstybingumo šimtmečiams paminėti.

Netradiciniu būdu per pagrindines dvi temas – tarpkultūrinį dialogą ir liaudies meną – jaunus žmonės įtraukti inovatyviai „prisiliesti“ prie savo krašto liaudies muzikos tradicijų, turint tikslą tai pateikti jaunam žmogui patrauklia forma. Jaunimas savo kartai priimtinais būdais pasirinktus lietuvių/lenkų liaudiškos muzikos pavyzdžius analizavo, keitė į modernesnes fromas, kūrė šiuolaikines interpretacijas, susiejant tris meno rūšis – dainavimą, choreografiją bei miksavimą (etninių ir šiuolaikinių garso takelių suvedimą). Siekdami įgyvendinti savo pačių iškeltą idėją, jauni žmonės gilinosi į „vakar dienos“ ir „rytojaus“ muzikinių tradicijų simbiozę. Tradicinių dainų ir šokių elementus bei liaudiškų instrumentų skambesį panaudojo savo kūryboje. Projekto, paremto neformalaus ugdymo metodais, metu jauni žmonės išmoko dirbti tarptautinėje grupėje, daugiau sužinojo apie abiejų šalių liaudiškas tradicijas ir muziką, paminėjo savo šalių šimtmečius, tobulino kalbinius įgūdžius, keitėsi praktiniais įgūdžiais, reikalingais kūrybiniuose procesuose, grojant, dainuojant, kuriant muziką ar video reportažus, organizuojant renginį, įgavo puikios patirties renginių organizavimo/viešinimo srityje. Besibaigiant mainų savaitei visi kartu surengė koncertą prie Ukmergės piliakalnio. Pasirodymą pradėjo projekto dalyviai,apsirengę tautinius drabužius su abiejų valstybių vėliavomis. Choreografės Donatos parengti šokėjai pašoko „sumodernintus“ lietuvių ir lenkų liaudies šokius – „Kepurinę“, „Krakoviaką“ bei liaudišką polką, sumaniai pereinančią į svaigios salsos judesius. Dainininkų grupė sudainavo lenkišką „Hey, sokoly“ ir lietuvišką „Augo kieme klevelis“ bei bendrą, pačių sukurtą projekto himną trimis kalbomis. Jiems pritarė muzikantų grupė. Didžėjus Kristupas pademonstravo savo paruoštą muzikinę kompoziciją. Net prapliupęs lietus nesugadino visiems šventiškos nuotaikos!

Abiejų šalių grupių vadovai atliko moderatorių vaidmenį diskusijų metu, stebėjo grupės procesus aktyvaus darbo, kūrybinių užsiėmimų metu. Kiekvienos dienos pabaigoje vertindami besibaigiančią dieną, veiklas, savo įsitraukimą į jas, nuotaikas, jausmus, kaip jautėsi grupėje, ką naujo sužinojo, išmoko – fiksuotame plote dalyviai „audė“ dienos emocijas/išgyvenimus/patyrimus/išmokimus/būsenas. Kasdien juosta buvo papildoma spalvomis, formomis, ornamentais, simboliais – „priaudžiama“ po papildomą plotą kol mainų pabaigoje ji tapo ilga, marga, simboliais ir tik patiems jaunuoliams suprantamais ženklais „nupinta“ tautinė juosta. Viena diena buvo skirta išvykai į Rumšiškių liaudies buities muziejų. Dalyvauta edukaciniame užsiėmime „Kai … buvau, jaunimėlin ėjau“. Muziejaus darbuotoja, dėvinti tautinį kostiumą, pasitiko visus senovinės sodybos kieme su duona ir druska. Pakvietusi užeiti ir susėsti visiems už stalo (pagal to meto taisykles), papasakojo daug įdomaus. Kada prasideda ir baigiasi jaunystė? Ar vienodai į šį laikotarpį prosenelių laikais įžengdavo vaikinai ir merginos? Kaip tampama jaunimo bendruomenės nariu? Jaunimas praktiškai išbandė kaip anksčiau buvo rengiamasi vestuvėms. Lietuvaitė Vanesa tapo nuotaka, o lenkas Radek – jaunikiu. Grįžtant aplankytas Kaunas. Kultūriniuose Lietuvos ir Lenkijos vakaruose projekto dalyviai pristatė savo šalies kultūrinį muzikinį paveldą – liaudiškos muzikos festivalius, dainų šventes, konkursus, varžytuves, TV laidas, šokių dienas, atributiką, simbolius, tradicinius patiekalus/gėrimus ir pan. Pasidalinta pavyzdžiais savo šalyse – kaip folkloras, etnomenas, tautinis muzikinis/choreografinis paveldas patraukliai pateikiamas jaunimui. Paskutinis mainų vakaras skirtas muzikiniams „Grammy“ apdovanojimams – organizatoriai nominavo dalyvius, posakius, poelgius, situacijas ir vakarėlio metu įteikė šmaikščius apdovanojimus „Ponui naudingąjam“, „Miegančiąjai gražuolei“, „Panelei vertėjai“, „Keistam judesiui“ ir kitiems.

     Abiejų šalių jaunimas išsiskyrė tvirtai tikėdamas, jog dar ne kartą susitiks panašiuose projektuose.

dav

dav

dav

dav

sdr

dav

dav